Promujemy polsko-ukraińską współpracę na Podolu i Żytomierszczyźnie!
Przez ponad 3 wrześniowe tygodnie polsko - ukraińska ekspedycja pod wodzą Stowarzyszenia Integracja Europa - Wschód oraz Winnickiego Regionalnego Centrum Informacji "Kreatyw" wędrowała po podolskich i poleskich szlakach :)
Nasza akcja organizowana była pod hasłem "Spotkaj Polskę w...", a motywem przewodnim wszystkich spotkań była Objazdowa Szkoła Języka Polskiego. Przyjęliśmy, że to właśnie "mowa" będzie kluczem i pierwszym krokiem do dalszej współpracy.
A promowaliśmy polsko - ukraińską współpracę w bibliotekach, szkołach, lokalnych domach kultury, radiu i telewizji. Dotarlismy wszędzie, gdzie nas zaproszono - nawet na oddział położniczy winnickiego szpitala, gdzie działa studencki klub medyków :)
Zorganizowaliśmy ponad 50 (!) spotkań, w których wzięło udział ponad 2000 osób!!!
Doświadczyliśmy tradycyjnej serdecznej gościny we WSZYSTKICH miejscach, do których dojechaliśmy naszym busem - niezawodnym "Master-Tankiem". Dla wielu ludzi nasza Objazdowa Szkoła Języka Polskiego była pierwszym spotkaniem z Polską.
Podpisaliśmy kilkanaście umów o współpracy z rejonowymi i obwodowymi bibliotekami oraz zdobyliśmy wiele, wiele nowych kontaktów! Dzielnie spisali się nasi polscy i ukraińscy uczestnicy wyprawy - głownie studenci, pracownicy bibliotek, uniwersytetów i ogólnie dobrzy ludzie, którzy każdego dnia: od rana do wieczora wytrwale prowadzili z nami spotkania.
Dziękujemy Wam za to!!!
Ukraińskie drogi już od wielu lat są nam nie straszne. Wszędzie da się dojechać jeśli tylko się chce, a na ukraińskie szlaki powrócimy w przyszłym roku. Teraz każdego dnia otrzymujemy zaproszenia do kolejnych spotkań :)
Zrobiliśmy kilka tysięcy zdjęć i nagraliśmy kilkaset filmowych relacji z naszej wyprawy, które zapewne jeszcze przez kilka tygodni będziemy montować.
Aktualne relacje z akcji umieszczaliśmy na naszych profilach Facebook:
Z podsumowaniem naszej wyprawy będzie można zapoznać się w listopadzie - podczas finału projektu tj. Międzynarodowej Konferencji pod hasłem "Kompetencje językowe podstawą sukcesu zawodowego i społecznego w Europie", którą zorganizujemy we współpracy z Katedrą Filologii Słowiańskiej Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego.
O projekcie
Nasz projekt pod hasłem "PL+UA=UE. Polsko – ukraińskie spotkania na szlaku do Zjednoczonej Europy" jest jednym z 26, który uzyskał dofinansowanie w ramach konkursu MSZ "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2015".
Cieszy nas fakt, iż od 2011 roku Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód nieprzerwanie z sukcesem realizuje zadania publiczne współfinansowane przez MSZ, których celem jest rozwój polsko - ukraińskiej współpracy.
Głównym celem projektu jest promocja nauki języka polskiego na Ukrainie poprzez zastosowanie innowacyjnych metod kształcenia języka polskiego jako obcego.
Co realizujemy w 2015 roku?
Projekt będzie realizowany głównie w 3 obwodach: chmielnickim, winnickim oraz żytomierskim. Na tym obszarze wg danych Konsulatu Generalnego RP w Winnicy zamieszkuje największa na Ukrainie społeczność osób polskiego pochodzenia, której liczebność wg niektórych szacunków może sięgać nawet 450 tys. osób.
Promując język i kulturę polską Stowarzyszanie chce także dotrzeć do ponad 50 (!) szkół i organizacji z małych miasteczek poprzez organizację pierwszych w tej części Ukrainy objazdowych lekcji języka i kultury polskiej pod hasłem „Spotkaj Polskę w…“ (ukr.: „Зустрінь Польщу в…“).
W ramach tego działania zaplanowano trzytygodniowe objazdowe spotkania w różnych miejscach obwodu chmielnickiego, winnickiego oraz żytomierskiego.
Nasi Partnerzy:
Partnerzy akcji "Spotkaj Polskę w..." w ramach Objazdowej Szkoły Języka Polskiego:
Patronat honorowy:
Patronat medialny:
Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie i do zobaczenia na polsko - ukraińskim szlaku do Europy!
Krzysztof Kalita - prezes Stowarzyszenia Integracja Europa - Wschód
Projekt "PL+UA=UE. Polsko – ukraińskie spotkania na szlaku do Zjednoczonej Europy" jest współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2015”