×
78A Henryka Sienkiewicza street
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
9591912972
REGON:
260423101
03.11.2010
Jesień 2010 – co warto przeczytać

Rozpoczynamy cykl artykułów zachęcających do lektury publikacji związanych z tematyką krajów Europy Wschodniej i Azji.

Pierwszą z nich jest dwumiesięcznik „Nowa Europa Wschodnia”, który jest jednym z niewielu czasopism traktujących o problemach naszych wschodnich partnerów. Zamieszczone tu teksty ludzi mocno związanych z tym regionem, opisują często nieznane nam z mediów wydarzenia, pozwalają ujrzeć problemy tych krajów z innej perspektywy. Różnorodność tekstów: od kronik, przez analizy i reportaże, po wywiady i rozmowy, każdy czytelnik zainteresowany Wschodem znajdzie tu coś interesującego dla siebie.

W numerze 5 na wrzesień-październik poza kroniką wydarzeń z obszaru Kaukazu, Azji Centralnej, Rosji, Białorusi i Ukrainy, znalazło się wiele analiz i publicystki związanej miedzy innymi z:

- Problematyką reformacji Rosji, jej drogą ku demokratyzacji, modernizacji i porozumieniu z Zachodem. Periodyk z jednej strony przybliża przemianę władz w trakcie trwającego zmierzchu rosyjskiego imperium, a z drugiej strony ukazuje imperatyw modernizacyjny rosyjskiej gospodarki dostrzegającej coraz większe zagrożenie ze strony „azjatyckich tygrysów”.

- Zagadnieniami związanymi z kierunkiem rozwoju polskiej i europejskiej polityki wschodniej, doborem partnerów i celów, jakie maja jej przyświecać,

- Przemianami na Ukrainie pod rządami Wiktora Janukowycza, rozdarciem politycznym miedzy Rosją a Unią, prywatyzacją zakładów państwowych. Poruszana jest też sprawa marginalizacji przez polityków i działaczy społecznych płynności odpraw granicznych miedzy Polską i Ukrainą.

Poza tymi trzema wątkami stanowiącymi trzon numeru, znalazły się też rozmowy z Premierem Mołdawii czy gruzińskim opozycjonistą przybliżające nam przyszłość polityczną tych dwóch krajów z perspektywy ludzi władzy. W dziale reportaże, możemy przeczytać na temat emigracji i adaptacji w Izraelu Żydów z dawnego imperium sowieckiego, interesujący jest również dziennik z podróży po Gruzji o tym kraju. Jest też kilka recenzji książek historycznych, kulturalnych i polityczno-publicystycznych.

Było to moje pierwsze spotkanie z tym czasopismem i musze przyznać, że pozytywnie mnie zaskoczyło. Teksty napisane są lekko i przystępnie, a zarazem pozwalają nam zrozumieć powagę zachodzących na Wschodzie przemian. Holistyczne ujęcie prezentowanych tematów od polityki, stosunków międzynarodowych, przez ekonomię, aż po kulturę i reportaż pozwala na lepsze zrozumienie naszych wschodnich sąsiadów i umocnienie budowanych kontaktów. Dwumiesięcznik „Nowa Europa Wschodnia” wydawany jest przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej: http://www.new.org.pl/

 

Autor: Jan Jagieła

Jesień 2010 – co warto przeczytać