Była to kolejna wizyta edukacyjna pod hasłem POLSKA: Europa w praktyce organizowana przez SIEW.
W dniach 4-6 maja Kielce gościły liczną, bo ponad 50-osobową delegację z Ukrainy. Głównym celem wizyty był udział w wizycie edukacyjnej w Kielcach i Krakowie. Motywem przewodnim były spotkania na kieleckich i krakowskich uczelniach.
Inicjatywa Stowarzyszenia jest odpowiedzią na dynamicznie rosnące zainteresowaniem kształceniem w Polsce przez młodzież z Ukrainy.
Pierwszy dzień wizyty poświęcono spotkaniom na Politechnice Świętokrzyskiej oraz Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Miejscem spotkania na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego był tradycyjnie już Wydział Prawa, Administracji i Zarządzania.
Bardzo serdecznie gości przywitali dziekan Wydziału dr hab. Wojciech Saletra, prof. UJK oraz prodziekan ds. Ogólnych i Finansowych dr Anna Dybała. Wizyta była przede wszystkim okazją do bezpośredniej dyskusji nt. możliwości i zasad rozpoczynania studiów na Uniwersytecie. Goście z Ukrainy zobaczyli nowoczesną infrastrukturę, a samo spotkanie zorganizowano w Centrum Przedsiębiorczości i Biznesu. Nie zabrakło także czasu na odwiedziny w centrum sportowym oraz Bibliotece.
Na Politechnice tradycyjnie także już bardzo gościnnie delegację przyjęli panowie Ryszard Maj i Wojciech Bogucki. Wizyta była przede wszystkim okazją do bezpośredniej dyskusji nt. możliwości i zasad rozpoczynania studiów na Politechnice Świętokrzyskiej. Goście z Ukrainy zobaczyli nowoczesne sale wykładowe, laboratoria, a samo spotkanie zorganizowano w innowacyjnym budynku Laboratoryjno - Dydaktycznym ENERGIS. Nie zabrakło także czasu na odwiedziny w centrum sportowym oraz akademikach.
Motywem przewodnim wizyty w Kielcach było polsko – ukraińska dyskusja pod hasłem „POLSKA: Europa w praktyce”, która została zorganizowana przez Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód we współpracy z Muzeum Dialogu Kultur – oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach.
Spotkanie, które poprowadził prezes SIEW Krzysztof Kalita było okazją do polsko - ukraińskiej dyskusji nt. praktycznych zasad życia i kształcenia w Polsce. Na wiele pytań gościom odpowiadali współpracujący ze Stowarzyszeniem Integracja Europa - Wschód Ukraińcy mieszkający i studiujący w Kielcach tj. Olga i Bogdan Stetsiuk, Marina Solska, Anna Sawczenko o raz Eugeniusz Kostyszyn.
Drugiego dnia goście z Ukrainy zawitali do Krakowa tj. Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wizyty w Kielcach:
Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód od 2012 roku regularnie organizuje wizyty edukacyjne do Polski w ramach działalności Polonijnego Multicentrum Edukacyjnego (edua.eu), które utworzono w Winnicy i Chmielnickim dzięki wsparciu ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Dzięki podjętym działaniom Stowarzyszenie we współpracy z partnerskimi organizacjami z Ukrainy zorganizowało już kilkanaście edycji Szkół Języka Polskiego, w których wzięło udział ponad 200 osób z Europy Wschodniej. Warto dodać, iż z tej grupy kilkadziesiąt osób rozpoczęło studia w Kielcach.
Poprzez organizację ww. wizyty edukacyjnej w Polsce Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód kontynuuje rozpoczęty w 2015 roku polsko – ukraiński projekt pod hasłem:
PL+UA=EU
Polsko – ukraińskie spotkania na szlaku do Zjednoczonej Europy.
Głównym celem projektu jest promocja polskiej kultury i edukacji na Ukrainie.
W 2015 roku inicjatywa ta uzyskała dofinansowanie w ramach konkursu MSZ "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2015".
W tym roku kontynuujemy działania we współpracy także z Targami Kielce SA oraz partnerskimi organizacjami z Ukrainy.
Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód oraz Winnickie Regionalne Centrum Informacji Europejskiej serdecznie dziękują pracownikom Konsulatu Generalnego w Winnicy, Charkowie, Lwowie oraz Wydziałowi Konsularnemu Ambasady RP w Kijowie za wsparcie organizacyjne i pomoc w uzyskaniu wiz dla uczestników wizyty edukacyjnej do Polski.
Autor: Krzysztof Kalita
Fotografie: archiwum Stowarzyszenia Integracja Europa - Wschód.