Podsumowanie projektu Europejski System Rozwoju CERTUA
Kilkadziesiąt firm na Ukrainie wzięło udział w szkoleniach i audytach oraz misjach gospodarczych.
Europejski System Rozwoju CERTUA
Projekt otrzymał dofinansowanie z Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w wysokości 150 000,00 złotych na wsparcie przedsiębiorstw i organizację szkoleń w tematyce ISO, doradztwa prawno - księgowego oraz misji gospodarczych na Targi Kielce i do Polski.
Partnerzy z Ukrainy:
Winnicka Izba Przemysłowo – Handlowa
Ukraińsko – Polskie Centrum Integracji Europejskiej w Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym
W 2016 roku został uruchomiony polsko - ukraiński program gospodarczy pod nazwą „Europejski System Rozwoju CERTUA“, który jest platformą współpracy wzajemnie powiązanych firm, uczelni wyższych, jednostek naukowych oraz instytucji otoczenia biznesu zajmujących się wdrażaniem międzynarodowych standardów jakości w Polsce i na Ukrainie.
Inicjatywę nawiązania bliższej współpracy gospodarczej w kierunku certyfikacji i standaryzacji podjęły działające w środowisku polonijnym na Ukrainie przedsiębiorstwa, izby handlowe, instytucje oraz organizacje pozarządowe, dla których Polska jest perspektywicznym kierunkiem dalszego rozwoju.
Do współpracy w ramach projektu zostali włączeni m.in.:
Winnicka i Lwowska Izba Handlowo – Przemysłowa,
Targi Kielce SA,
Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie,
Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza (Warszawa i Kijów),
wykładowcy Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie,
polskie kancelarie prawne oraz instytucje otoczenia biznesu,
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego – Biuro Domu Polski Wschodniej w Brukseli
Lwowska i Chersońska Państwowa Administracja Obwodowa
Polsko - ukraiński serwis informacyjny Wschodnik.pl
Reportaż o projekcie w ukraińskiej telewizji:
Zrealizowane działania i uzyskane efekty:
1. Szkolenia, audyty, konsultacje i specjalistyczne doradztwo:
31 polonijnych przedsiębiorstw z Ukrainy poprzez udział w specjalistycznych szkoleniach i doradztwie gospodarczym uzyskało wyspecjalizowane kadry i otrzymały raport o gotowości do certyfikacji, audytu w zakresie wdrażania międzynarodowych standardów serii ISO 9000, ISO 22000 (НАССР),
31 polonijnych przedsiębiorstw i instytucji otoczenia biznesu na Ukrainie poprzez udział w specjalistycznych szkoleniach i doradztwie gospodarczym pozyskało wiedzę w zakresie możliwości realizacji inwestycji i działalności w Polsce.
2. Międzynarodowa aktywizacja gospodarcza polonijnych przedsiębiorstw i instytucji otoczenia biznesu na Ukrainie.
31 polonijnych przedsiębiorstw i instytucji otoczenia biznesu na Ukrainie nawiązało bezpośrednie kontakty z Polską poprzez udział w misjach gospodarczych w Polsce i na Ukrainie:
Lwów: Dni Polskiego Rolnictwa podczas Euro-Agro 2016
Kielce: Targi Technologii Sadowniczych i Warzywniczych HORTI-TECH
Sandomierz: wizyta w grupie producenckiej Sanexport Group SA
Chersoń: misja gospodarcza do obwodu chersońskiego pod przewodnictwem Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie.
3. Rozwój współpracy gospodarczej z Polską polonijnych przedsiębiorstw i instytucji otoczenia biznesu poprzez utworzenie Europejskiego Systemu Rozwoju CERTUA.
Uruchomienie polsko – ukraińskiego programu Europejski System Rozwoju CERTUA
Promocja polsko - ukraińskiej współpracy gospodarczej w zakresie europejskiej certyfikacji i standaryzacji poprzez organizację cyklu międzynarodowych konferencji na Ukrainie i uruchomienie programu Europejski System Rozwoju CERTUA
Udział w pięciu ww. dużych polsko – ukraińskich wydarzeniach gospodarczych we Lwowie, Kielcach, Chersoniu, Warszawie i Kijowie.
4. Zorganizowano dodatkowo:
Promocję podczas obchodów Dnia Europy w Winnicy. Podczas oficjalnych uroczystości na głównej ulicy Winnicy (Soborna), Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód zachęcało do udziału w projekcie, promując polsko – ukraińską współpracę gospodarczą.
Promocję projektu podczas misji gospodarczej do Chersonia. W dniu 20 maja 2016 r. w ramach forum „Poland – Kherson Regional Business Day” odbyła się misja gospodarcza polskich przedsiębiorstw i instytucji pod przewodnictwem Ambasadora RP na Ukrainie Pana Henryka Litwina do Obwodu Chersońskiego (współpraca z WPHI w Kijowie).
Promocję projektu podczas „Dni Polskiego Biznesu” w Kijowie – 26 listopada 2016 roku, zorganizowane przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie, Międzynarodowe Centrum Prawnicze "Eucon", Międzynarodowe Stowarzyszenie Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie, Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą, Międzynarodowy Związek Audytorski, Zrzeszenie Ukraińskiego Biznesu w Polsce.
Dni Polskiego Rolnictwa we współpracy z WPHI w Kijowie, Lwowską Izbą Handlowo – Przemysłową, Lwowską Obwodową Administracją Państwową i in. Dni zorganizowano w ramach polsko – ukraińskich targów Euro-Agro 2016 (organizatorzy: Targi Kielce SA i Gal-Expo SA). W ramach Dni Polskiego Rolnictwa 2016 uczestnicy projektu wzięli udział w międzynarodowej konferencji pod hasłem „Polsko – ukraińska współpraca w przemyśle i rolnictwie”.
Misję gospodarczą do Sandomierza – największej grupy producenckiej w województwie świętokrzyskim zajmującej się eksportem jabłek na rynki zagraniczne.
Misję gospodarczą do Nadarzyna na Centralne Targi Rolnicze CTR Warsaw Ptak Expo, podczas których zorganizowano wspólne stoisko promujące projekt we współpracy z Polsko – Ukraińską Izbą Gospodarczą.
Więcej o działaniach projektu można przeczytać w archiwalnych artykułach na stronie Stowarzyszenia Integracja Europa - Wschód: