O edukacji i współpracy w polsko - ukraińskim towarzystwie.
Stowarzyszenie Integracyjne Europa-Wschód w dniach 22-23 marca wzięło aktywny udział w Giełdzie Szkół i Uczelni 2017, która minęła dla licznych gości oraz wystawców w przyjemnym klimacie. Tradycyjnie miała ona miejsce na „Targach Kielce SA” – drugim w Europie Środkowo - Wschodniej organizatorem targów i wystaw.
I tym razem Stowarzyszenie (oficjalny partner Targów Kielce w organizacji Giełdy) zaprosiło liczącą kilkadziesiąt osób delegację z Ukrainy, w której byli przyszli studenci oraz przedstawiciele wyższych uczelni z Charkowa, Winnicy, Chmielnickiego i Odessy.
Na stoisku Stowarzyszenia były udzielano konsultacji o studiach w Polsce. Można było także porozmawiać z studiującymi na kieleckich uczelniach Ukraińcami i dowiedzić się o polskim życiu studenckim „z pierwszej ręki”.
W ramach miasteczka i stoiska prowadzono m.in. konsultacje dla polskich i ukraińskich nauczycieli nt. metodyki pracy z uczniem obcokrajowcem.
Zaproszeni goście z Ukrainy otrzymali wsparcie informacyjne i tłumaczeniowe dot. oferty edukacyjnej polskich szkół i uczelni obecnych na Giełdzie.
Z kolei przedstawiczielie ukraińskich uczelni mieli doskonałą okazję nawiązać kontakty z polskimi partnerami na rzecz dalszej współpracy w różnych formach: publikacji prac naukowych, realizacji wspólnych projektów grantowych czy wymiany studentów. Było to możliwe dzięki organizacji drugiej już międzynarodowej konferencji pod hasłem „POLSKA: Europa w praktyce”.
Konferencję otworzył dr Andrzej Mochoń – Prezes Zarządu Dyrektor Targów Kielce SA.
Następnie głos zabrali współorganizatorzy konferencji: Krzysztof Kalita – prezes Stowarzyszenia Integracja Europa – Wschód oraz Oksana Bondar – prezes Winnickiego Regionalnego Centrum Informacji „Kreatyw“.
Dalszą część konferencji poświęcona została prezentacjom i dyskusji.
Ofertę promocyjną i edukacyjną miasta Kielce dla cudzoziemców przedstawił Karol Gadowski w.o. Dyrektora Wydziału Kultury i Promocji Miasta, Referatu Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Kielce.
Temat legalizacji pobytu w Polsce uczniów i studentów za zagranicy przedstawiły panie Agnieszka Kowalik i Justyna Jaroszuk z Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Życie w Polsce oczyma studenta przedstawiła Anastazja Snidewicz – studentka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Przedsiębiorczość oraz aktywność społeczna ukraińskich studentów w Polsce to temat, który przygotowali Dmytro Furczak i Diana Puszkar ze Stowarzyszenia Ukraińskich Studentów w Polsce.
Ostatnią część konferencji poświęcono międzynarodowej współpracy polskich i ukraińskich uczelni wyższych, w której udział wzięły: dr Anna Sibińska (Uniwersytet Łódzki, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej), dr Olga Paraska (Chmielnicki Uniwersytet Narodowy), Joanna Dudek, Swietłana Ślusarczuk (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie).
Dodatkowo specjalnie dla gości z Ukrainy zorganizowano polsko – ukraińskie miasteczko edukacyjne pod hasłem „POLSKA: Europa w praktyce”. W tym miejscu goście z Ukrainy mogli wziąć udział w bezpłatnych prezentacjach i warsztatach nt. zasad studiowania w Polsce przez obcokrajowców. Przewidziano bezpłatne konsultacje z polskimi ekspertami, pracownikami uczelni oraz ukraińskimi studentami z Polski, którzy w oparciu o własne doświadczenia podpowiadali jak najlepiej zacząć edukację w naszym kraju.
Nie ograniczono się tylko do rozmów i prezentacji, były także liczne atrakcje zw. z nauką. Wszystko to dzięki dr Oldze Parasce z Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego, która na stoisku SIEW zorganizowała małe laboratorium doświadczalne i przeprowadzała ciekawe eksperymenty z licznym udziałem młodzieży i gości Targów.
Tegoroczna Giełda była także okazją do zaprezentowania Polsko-Ukraińskiego Programu Płatnych Praktyk pn. „Euroszóstka”, w którym Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód zaprasza na 3-miesięczne płatne praktyki uczniów, studentów lub absolwentów szkół średnich i/lub uczelni wyższych w wieku do 30 lat i będących obywatelami Polski lub Ukrainy.
Warto dodać, iż podczas uroczystej gali Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód zostało nagrodzone Specjalnym wyróżnieniem od komisji Targów Kielce SA za wsparcie promocji oferty edukacyjnej polskich szkół i uczelni wśród młodzieży z Ukrainy, które oficjalnie odebrała Maryna Solska, członkini SIEW i zarazem studentka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Naszym partnerom, gościom z Ukrainy oraz wszystkim tym, którzy pomogli nam w organizacji tegorocznej edycji Giełdy Szkół i Uczelni 2017 i konferencji składamy serdeczne podziękowania oraz zapraszamy do Kielc za rok!
Autorka: Iryna Witiuk
Fotografie: Kateryna Kowaliowa, Oksana Bondar, archiwum SIEW.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tegorocznej Giełdy Szkół i Uczelni 2017: