Projekt Wołyń – Podole 1943. Historia znana i nieznana. Młodzi Polacy i Ukraińcy w dialogu o pojednaniu realizowany był w okresie od lipca do listopada 2013 roku w ramach konkursu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, „Współpraca w dziedzinie Dyplomacji Publicznej 2013 r.”.
Bezpośrednim celem projektu była aktywizacja młodego pokolenia Polaków i Ukraińców na rzecz pojednania poprzez utworzenie międzynarodowego zespołu ekspertów oraz organizację wizyt studyjnych i IV Międzynarodowej Konferencji „Śladami wspólnej historii w drodze do europejskiego partnerstwa narodów” w 2013 roku. Dodatkowo celem było nagranie przez młodych Polaków i Ukraińców we współpracy z ukraińską telewizją reportażu nt. tragicznych skutków nacjonalizmu i totalitaryzmu w I połowie XX wieku na obszarze Wołynia i Podola.
Działania projektowe upamiętniały tragiczne wydarzenia sprzed 70 lat
Te wydarzenia stały się podstawą pracy młodych Polaków i Ukraińców, a także zaproszonych ekspertów nad reportażem poświęconym ww. tragediom. Była to przede wszystkim okazja do głębokiej dyskusji nad skutkami jakie niosą dla społeczeństwa totalitaryzm, nacjonalizm, ksenofobia i nienawiść człowieka do człowieka.
Instytucje i organizacje partnerskie w projekcie:
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych, „Współpraca w dziedzinie Dyplomacji Publicznej 2013 r.”
Realizacja projektu i fotografie:
Warsztaty dziennikarskie w Chmielnickim:
Warsztaty dziennikarskie w Kielcach:
IV Międzynarodowa Konferencja w Kielcach pod hasłem "Śladami wspólnej historii w drodze do europejskiego partnerstwa narodów"
Foto-relacja z wizyty na Wołyniu i Podolu (październik 2013 r.):